Vlastivědné muzeum Nymburk si připomene 20. výročí úmrtí Bohumila Hrabala

03.02. 2017 - 28.05. 2017

20. výročí úmrtí Bohumila Hrabala (1914-1997) si Vlastivědné muzeum Nymburk připomene výstavou s názvem Knižní svět Bohumila Hrabala. Ta představuje dostupné knižní publikace jak české, tak cizojazyčné, od prvních vydání po nejnovější z 21. století.
Bohumil Hrabal začal ve 2. polovině 30. let přispívat do Nymburských a Občanských listů, nejprve básněmi, později přibyla i próza a eseje. Jako spisovatel se Hrabal poprvé objevil v samizdatovém almanachu Život je všude v roce 1956. Širší veřejnosti se uvedl v roce 1963 souborem povídek Perlička na dně. Poté následovaly alespoň jednou ročně další tituly – Pábitelé, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Ostře sledované vlaky, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Automat, Toto město je ve společné péči obyvatel a Morytáty a legendy. Literární kritici a čtenáři byli okouzleni, po desetiletí socialistického realismu se objevil autor
s úplně jiným pohledem na svět, všem tak blízkým. Současně se jeho texty začaly překládat, nejprve do sousedních jazyků, od
2. poloviny 60. let najdeme na titulních listech Hrabalových překladů nápisy Roma, Torino, Istanbul, Kobenhavn, Santiago de Chile, Helsinki, Amsterdam, Atheny, London nebo Paris.
V Československu vydávaná díla po roce 1975 mohla vycházet až po četných cenzurních a autocenzurních zásazích. Přestože texty byly okleštěné, stále se jednalo o díla překračující průměr své doby, což dokazovaly dlouhé fronty čtenářů o knižním čtvrtku, doufajících, že na ně zbyde výtisk nové Hrabalovy knihy. Vycházela především vzpomínková próza, nejprve v roce 1976 Postřižiny, o dva roky později Slavnosti sněženek, rok nato Krasosmutnění a roku 1981 Harlekýnovy milióny.
V samizdatu vycházela velká díla jako Obsluhoval jsem anglického krále (1973, Petlice), Něžný barbar a Městečko, kde se zastavil čas (1974 tamtéž) a Příliš hlučná samota (1977, Expedice). Po roce 1989 se Hrabalovi otevřel nový svět, velká československá nakladatelství vydávala dříve nedostupné knihy v desetitisícových nákladech, osvědčení zahraniční vydavatelé překládali ostošest a přidávali se i noví, např. Izrael, Čína, Japonsko.
Víte, že Hrabal napsal v roce 1965 pro Knihovničku Mateřídoušky povídku Kopretina?
Přijďte se od 3. února podívat do nymburského muzea a dozvíte se víc.

Výstava je otevřena od 3. února 2017 denně mimo pondělí
od 9 do 17 hodin ve výstavních prostorách
Vlastivědného muzea Nymburk.

obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek
obrázek


zpět

Hrabalovské instituce

Vlastivědné muzeum Nymburk
Klub čtenářů Bohumila Hrabala
Literární kabinet Bohumila Hrabala
Hrabalovo Kersko
Lesní ateliér Kuba
Městská knihovna v Nymburce
Postřižinský pivovar
Via Hrabal
Gymnázium Nymburk

Kalendárium akcí

Není naplánována žádna akce

Aktuality

08.02. 2017
Bohumil Hrabal známý a neznámý
Kniha Bohumil Hrabal známý a neznámý představuje neznámé texty z pera světoznámého spisovatele...

06.02. 2017
Hrabalovské studie k nahlédnutí
Plné verze Hrabalovských studií k nahlédnutí. Autoři jsou nejen organizátoři konference 2017 -...

30.01. 2017
20. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala v knihovně
Dne 3. února 2017 si připomínáme 20. výročí úmrtí spisovatele Bohumila Hrabala Čestné...

24.03. 2015
Zastávka v Kostomlatech - pro razítko a pamětní list
Cestující na trati Nymburk – Praha Masarykovo nádraží, kteří by si chtěli prohlédnout pamětní desku...